Dini Bilgiler

Abdest Nasıl Alınır

ABDEST NASIL ALINIR?

1. Mümkünse kıbleye dönülür, yüksek bir yere oturulur, euzü ve besmele çekilir.

2. Eller bileklere kadar üç kere yıkanır. Parmaklar birbiri arasına geçirilerek hilallenir. Parmaktaki yüzük oynatılarak altına su ulaştırılır.

3. Besmele çekilerek ağıza su alınır. Varsa misvak kullanıp, yoksa baş ve şehadet parmaklarıyla dişler temizlenir. Ağız iki defa daha çalkalanır.

4. Besmele çekilir. Burna su verilir. Oruçlu değilse, su burnun yumuşağına kadar çekilip, sol el ile burun temizlenir. Bu iş iki kere daha yapılır.

5. Abdeste kalp ile niyet edilip, besmele çekerek avuca su alınıp yüz saç bitiminden çene altına, yan taraflardan da kulak yumuşaklarına kadar yıkanır. Kaşların altı ıslatılır. Bu iş iki kere daha yapılır. Her yıkamada yüz ovalanır.

6. Besmele çekerek sağ kol dirsekle beraber ovalanarak yıkanır. Bu iş iki kere daha yapılır. Sağ kolda olduğu gibi, sol kol da üç kere yıkanır.

7. Besmele çekerek sağ elle başın dörtte biri mesh edilir. Sonra şehadet parmaklarıyla sağ ve sol kulaklar, başparmakla da kulağın arkası mesh edilir. Elin baş ve işaret parmakları hariç, diğer üç parmaklar ile de boyun mesh edilir.

Başın tamamını mesh etmek sünnettir. Buna kaplama mesh denir.

8. Besmele ile sağ ayağın ucundan yıkamaya başlanır. Ve ayak parmakları sol elin küçük parmağı ile hilallenir. Hilallemeye sağ ayakta küçük parmaktan, sol ayakta ise baş parmaktan başlanır ve alttan üste doğru çekilerek yapılır. Sağ ayak gibi sol ayakta besmele ile yıkanır.

Abdestten sonra artan ayakta ve kıbleye karşı birkaç yudum su içilir. 1, 2 veya üç defa “Kadr” süresini okumak menduptur.

İlgili Makaleler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close